بارش ۹۰ سانتی متری برف در برخی محورهای کهگیلویه وبویراحمد/ نجات ۲۰ خودروی گرفتار/ آخرین آمار بارشها

گروه اجتماعی – بارش نزولات جوی که از روزهای گذشته در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده است همچنان ادامه دارد.

به گزارش «بویر نیوز»، در همین رابطه ولی بهره‌مند کارشناس هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بارش برف و باران تا روز یکشنبه در استان ادامه می‌یابد، گفت: در روزهای شنبه و یکشنبه اوج بارش را در تمامی مناطق استان شاهد خواهیم بود.

بارش برف تا 90 سانتی متر در برخی محورها

رئیس اداره راهداری وحمل ونقل جاده ای شهرستان بویراحمد از خدمات‌دهی 10 راهداری ثابت و 3راهداری سیار خبر داد و گفت: اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان با آمادگی کامل و حضور راهداران خدمات لازم را ارائه می‌کند.

مهران مسعودی در گفتگو با «بویر نیوز» در تشریح آخرین وضعیت راههای ارتباطی ابراز داشت: بارش برف در محورهای یاسوج – سپیدان؛ یاسوج – سپیدار – باغچه سادات؛ یاسوج – اقلید و یاسوج – بابامیدان باعث کندی حرکت وسائل نقلیه شده است.

وی با تاکید بر امکان عبور و مرور در این مسیرها بیان داشت: با تلاش نیروهای راهداری تردد در راههای اصلی مرکز استان صورت می گیرد اما به دلیل شدت و تداوم بارش ها، تردد با مشکلاتی مواجه است.

مسعودی به بارش 90 سانتی متری برف در محور یاسوج – سپیدار – باغچه سادات اشاره کرد و بیان داشت: به مسافران گرامی توصیه می شود نکات ایمنی را در هنگام سفر رعایت کنند و حتما از زنجیر چرهخ استفاده کنند.

رئیس اداره راهداری وحمل ونقل جاده ای شهرستان بویراحمد در خصوص راههای روستایی نیز گفت: هم اکنون تمامی امکانات و تجهیزات راهداری مشغول فعالیت هستند و اولویت راهداران راههای اصلی سپس فرعی و پس از آن راههای روستایی است.
وی اضافه کرد: تردد در راههای روستایی بخصوص در بخش مارگون با زنجیر چرخ امکان پذیر است و پس از بازگشایی راههای اصلی و فرعی، عملیات راهداری در راههای روستایی نیز صورت خواهد گرفت.
گرفتاری 200 خودرو در برف محورهای کهگیلویه وبویراحمد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهکیلویه و بویر احمد از رهایی 200 خودرو مسافران گرفتار در محورهای کهگیلویه وبویراحمد توسط امدادگران هلال احمر استان خبرداد.
سیدامان‌الله جهان‌بین افزود: با تلاش نیروهای امدادی و راهداران، مسافران گرفتار در برف در گردنه‌ها و محورهای کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد پس از گذشت 8 ساعت رها شدند.
وی اضافه کرد: 10 اکیپ ثابت و سیار در مسیرهای ارتباطی استان شامل یاسوج- بابامیدان، یاسوج –شیراز و سپیدار به دهدشت، رهاسازی و نجات بیش از 200  خودرو را انجام دادند.
آخرین آمار بارشها
با این حال بارشهای روز گذشته امید را در دل مردم این استان و به خصوص روستاییان و عشایر زنده کرده است.
به گفته کارشناس هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد، میزان بارش باران تا ساعت ۶و ۳۰ دقیقه امروز در لنده۱۹، سی سخت ۱۴، قلعه رئیسی ۱۳، یاسوج ۱۲، باشت ۱۱، سرفاریاب هشت، لیکک ۲، دوگنبدان پنج، دهدشت سه و چرام چهار میلی متر گزارش شده است.
ولی بهره مند گفت: عمق برف در گردنه مله شوره جاده یاسوج- شیراز ۱۵ سانتی متر، گردنه بابا حسن کاکان در محور یاسوج- اقلید ۲۵ سانتی متر، گردنه مورگاه در جاده یاسوج- بابامیدان ۱۱سانتی متر، گردنه جوخونه در محور سادات ۲۵سانتیمتر، شبلیز ۲۰سانتیمتر و مارگون ۲۵ سانتیمتر بوده است.
وی بیان کرد:  این بارشها تا اوایل روز یکشنبه در استان ادامه دارد.
 لغزندگی برخی محورهای ارتباطی
رئیس پلیس راه کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: در حال حاضر تمامی راههای اصلی این استان باز هستند و تردد در آنها جریان دارد.
منوچهر سیاهپور افزود: درپی بارش های 24 لغزندگی محورهای ارتباطی کهگیلویه و بویراحمدساعت گذشته در استان و بارش برف در مناطق سردسیر، مناطق سخت گذر،کوهستانی و مرتفع محورهای یاسوج ـ شیراز، یاسوج ـ بابامیدان ، یاسوج – اصفهان  و یاسوج- کاکان به اقلید لغزنده است و تردد در مناطق برف گیر این محورها به کندی صورت می گیرد.
وی بیان داشت: هم اکنون در تمامی محورهای مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد به ویژه مرکز این استان شاهد ریزش رحمت الهی به شکل برف و باران هستیم.
سرهنگ سیاهپور به رانندگانی که قصد عبور از این مناطق را دارند خواست با توجه به لغزندگی این محورها و کاهش میدان دید با سرعت مطمئنه و با همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی رانندگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.