دولت یازدهم طی ۳ سال در کهگیلویه وبویراحمد چه اقدامی انجام داد؟

استان کهگیلویه وبویراحمد هر چند که به لحاظ برخوداری از شاخص های توسعه در شرایط مطلوبی نیست اما اجرای یک هزار و۴۱۵طرح در دولت یازدهم این استان را در مسیر توسعه و آبادنی قرار داده است.

خادمی کلنگ زنی

به گزارش بویر نیوز، به گفته مسئولان و کارشناسان توجه ویژه دولت به افزایش اعتبارات عمرانی و شتاب بخشی طرحهای عمرانی در دست اجرا، افق روشنی فراروی توسعه بیش از پیش کهگیلویه وبویراحمدکمتر توسعه یافته قرار داده است.
افزایش ۴۵درصدی اعتبارات عمرانی سال ۹۵ کهگیلویه وبویراحمد و اختصاص ۹هزار و ۶۶۰میلیارد ریال اعتبار در سی امین سفر استانی رئیس جمهوری و هیات دولت به این استان فرصت خوبی را برای شتاب بخشی طرحهای بزرگ و اولویت دار این خطه فراهم کرده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد اجرای یک هزار ۴۱۵ طرح عمرانی در این استان را یک خدمت ارزنده برای دولت یازدهم دانست وگفت: ۱۹۹طرح عمرانی و اقتصادی همزمان با هفته دولت در این استان کلنگ زنی یا افتتاح شد که این خدمات گامی در جهت توسعه استان و افزایش رفاه مردم بوده است.
سید موسی خادمی افزود: از این میزان ۱۶۶ طرح عمرانی به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی ۳۳ طرح نیز آغاز شد.
خادمی اعتبار طرح های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد در هفته دولت سالجاری را بیش از یک هزار و ۴۰۰میلیارد ریال ذکر کرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد شروع عملیات اجرایی ۱۵ طرح اقتصادی با ۸۸۰ میلیارد ریال اعتبار با اشتغالزایی ۱۶۵نفر جهش اقتصادی خوبی برای این استان خواهد بود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ۲۳۱ طرح عمرانی و اقتصادی نیز همزمان با سی امین سفر رئیس جمهوری و اعضای دولت تدبیر و امید در روزهای ۲۴تا ۲۵مرداد به این استان افتتاح و کلنگزنی شد.
خادمی افزود: اعتبار هزینه شده برای این طرح ها افزون بر هفت هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال است.
وی تصریح کرد: حدود ۲ هزار و ۸۰ میلیارد ریال از این میزان در بخش دولتی و پنج هزار و ۴۸۰میلیارد ریال نیز در بخش خصوصی برای این طرح ها هزینه شد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد طرح های افتتاحی و کلنگ زنی اعم از اقتصادی و عمرانی از دهه فجر سال ۹۲ تا پایان سال ۹۴ در این استان را یک هزار و ۳۰۴ مورد دانست و بیان کرد: کمتر از ۱۰ درصد از این تعداد معادل ۱۸۹ طرح کلنگ زنی بوده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد نیز می گوید: پنج هزار میلیارد ریال در دولت تدبیر و امید در بخش راههای اصلی، فرعی و برطرف کردن نقاط حادثه خیز استان هزینه شده است.
حسن نوروزی اظهار داشت: ۶۰۰میلیارد ریال در دولت یازدهم برای اجرای طرح های کوچک تامین آب و ایستگاه های پمپاژ در بخش کشاورزی کهگیلویه و بویر احمد هزینه شده است.
وی ایستگاه های پمپاژ چاه تلخ – چالموره، دره باشت، غورک و امامزاده جعفر را از مهمترین این طرح ها ذکر کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۲۰ طرح تامین آب کشاورزی استان بدلیل نبود اعتبارات بیش از ۱۳ سال راکد بودند که با اختصاص این میزان اعتبارات به بهره برداری رسید.
نوروزی با بیان اینکه هم اینک ۱۶ هزار تن ماهی در مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد تولید و روانه بازار مصرف می شود افزود: ۱۳ هزار تن ماهی قبل از دولت یازدهم در این استان تولید می شد.
وی بیان کرد: ۲۴۰ میلیارد ریال در سه سال گذشته در زمینه ساخت گلخانه برای تولید گل رز، سبزی و صیفی جات در کهگیلویه و بویر احمد هزینه شده است.
وی تصریح کرد: پنج هزار هکتار از زمینهای مستعد کشاورزی استان در دولت یازدهم با اعتباری بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال به سیستم آبیاری نوین مجهز شدند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد افزود: خرید تضمینی گندم از کشاورزان این استان در سال زراعی جاری به بیش از ۷۰ هزار تن رسیده در حالی که این میزان در سال ۹۲، ۲۲ هزار تن بوده است.
نوروزی اظهار داشت: ۲۲ طرح مرغداری با ظرفیت جوجه ریزی یک میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه در دولت تدبیر و امید در کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداری رسید.
وی بیان کرد: ۳۰ طرح ورزشی با اعتبار بیش از ۲۲۰ میلیارد ریال در مناطق مختلف کهگیلویه و بویر احمد در سه سال گذشته اجرا شد که با بهره برداری از آنها سرانه فضاهای ورزشی استان به نرم کشوری نزدیک شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد افزود: ۱۸۵روستای استان با اعتبار بیش از ۵۵۰ میلیارد ریال در دولت یازدهم گازرسانی شد.
نوروزی ادامه داد: ۷۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در این استان وجود دارد که تاکنون ۵۶۵ روستا از نعمت گاز برخوردار شده اند.
وی آبرسانی به ۱۰۰ روستای کهگیلویه و بویراحمد را از دیگر خدمات دولت تدبیر و امید در استان عنوان کرد و گفت: ۴۱ روستای این استان در دولت یازدهم از نعمت برق برخوردار شدند.
نوروزی ادامه داد: جشن برقرسانی به تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان در دهه فجر سالجاری برگزار خواهد شد.
وی ابراز کرد: ۴۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای آسفالت یک میلیون و ۴۰۰هزار متر مربع از راهها و معابر روستایی این استان در سال ۹۴ هزینه شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد، اجرای ۴۰ کیلومتر بزرگراه و ساخت ۸۰ خانه بهداشت را از دیگر خدمات دولت یازدهم در استان عنوان کرد.
وی اظهار داشت: ۹ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال برای تکمیل ۴۶ طرح در سفر هیات دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کهگیلویه و بویراحمد افزود: ۶ هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار برای سال ۹۵ اختصاص خواهد یافت.
نوروزی گفت: ۲هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال در بخش راهسازی،۲ هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال آب و فاضلاب، یکهزار و ۷۴۰ میلیارد ریال عمران شهری و یکهزار و ۳۳۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی از میزان اعتبارات سفر هیات دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت.
وی با اشاره به شرایط سختی که دولت یازدهم در زمان به دست گرفتن امور اجرایی داشت گفت: دولت زمانی امور اجرایی کشور را به دست گرفت که شرایط اقتصادی خوبی نداشتیم و رشد اقتصادی، منفی ۶درصد بود.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: ۲۸۵ روستای این استان در دولت یازدهم از زیرساخت های آب و گاز بهره مند شدند.
پژمان نیک اقبالی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که در سفر هیات دولت یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برای توسعه گازرسانی به روستاهای این استان تصویب شد گفت: در صورت جذب این اعتبار تا پایان سال ۹۶ شاخص برخورداری از گاز خانگی در این استان به بیش از ۹۰درصد خواهد رسید.
نیک اقبالی اجرای طرح های آب رسانی به ۱۰۰ روستای کهگیلویه و بویراحمد را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم در این استان ذکر کرد.
وی بیان کرد: هم اکنون شاخص بهره برداری مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد از آب آشامیدنی ۷۰ درصد است در حالی که میانگین این آمار در کشور ۷۲درصد است.
نیک اقبالی با بیان این که هم اکنون ۲۷ طرح آبرسانی در ۴۷۳ روستای کهگیلویه و بویراحمد در حال اجراست، ابرازامیدواری کرد: میزان بهره مندی از آب روستایی این استان در آینده نزدیک تحول چشمگیری پیدا کند.
وی ساخت ۸۰ خانه بهداشت و افزایش سرانه درمان از ۲۶۰ هزار ریال به ۸۵۰ هزار ریال از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد است.
نیک اقبالی ابراز کرد: کلنگ زنی و بهره برداری از ۴۶۶ طرح عمرانی در هفته دولت و سفر رئیس جمهوری به کهگیلویه و بویراحمد با چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار بخشی از خدمات ارزنده دولت تدبیر و امید به مردم این استان در سالجاری است.
وی اجرای ۵۰ کیلومتر آزاد راه در مسیر یاسوج به شیراز، اجرای طرح سد تنگ سرخ و تصفیه خانه رودخانه بشار برای تامین آب آشامیدنی شهر یاسوج، ایجاد امکان پرواز در شب و انواع هواپیما در فرودگاه شهر یاسوج، تکمیل طرح راه آهن یاسوج به اقلید از برنامه های در دست اجرا و آینده توسعه کهگیلویه و بویراحمد است.
وی بیان کرد: راهبرد اصلی دولت برای شتاب بخشی به روند توسعه در این استان تکمیل طرح های نیمه تمام و اجرای طرح های اقتصادی و اشتغالزا با حمایت بخش خصوصی است.
بودجه جاری و عمرانی کهگیلویه وبویراحمد در سال ۹۵ افزون بر سه هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال است که از این میزان یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال عمرانی و مابقی آن جاری است.
علاوه بر یک هزار و ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار عمرانی از محل دو درصد نفت و گاز طبیعی ۵۵۰ میلیارد ریال اعتبار عمرانی امسال به این استان اختصاص خواهد یافت.
اختصاص یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای یارانه تسهیلات به کهگیلویه وبویراحمد در سفرهیات دولت بستر سرمایه گذاری بخش خصوصی دراین استان را بیش از پیش فراهم کرده است.
استان کهگیلویه وبویراحمد با جمعیتی بیش از ۷۰۰هزار نفر و حدود یک درصد جمعیت کشور، دارای هشت شهرستان، ۱۷ شهر و یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است./ ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.