روایت سعید جلیلی از پروژه نفوذ در بسیجی‌ها/ واکنش اعتراضی ترانه علیدوستی به تصمیم ترامپ/ وزیرخارجه اسبق امریکا مسلمان می شود!/ نظر تولیت آستان قدس رضوی درباره برگزاری کنسرت در مشهد/ حضرت آدم به چه زبانی سخن می گفت؟

در رصدخانه تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

هکرها سایت گارد ملی روسیه را از کار انداختند

حمله هکری تا ساعت دو بامداد امروز به صدها مورد رسید، ولی با تلاش کارشناسان بیش از 450 نشانی که در حمله شرکت داشتند، مسدود شدند. در این حمله که بیش از هفت هزار و 800 آی پی آدرس شرکت داشتند. ایرنا این خبر را منتشر کرد.

قانون جامع انتخابات امسال به مجلس نمی رود

عبدالرضا رحمانی فضلی گفت: با توجه به بررسی برنامه بودجه در مجلس و نزدیکی انتخابات ممکن است امسال قانون جامع انتخابات به مجلس نرود. در مورد انتخابات حرف‌های زیادی دارم که در اسفند ماه با شما در میان خواهم گذاشت. همه‌ی ما باید به قانون تن بدهیم. ریس جمهور به من دستور پیگیری حادثه پلاسکو را داده اند و از سوی دیگر دو قوه دیگر نیز آن را بررسی خواهند کرد. اگر قصوری از کسی سر زده باشد حتما به آن رسیدگی می شود. اما در این میان هم باید فرهنگ‌ انصاف نیز رعایت شود. ممکن است این اتفاق برای خودمان هم پیش بیاید در آن زمان هم ما از همه انتظار داریم انصاف را در حق ما رعایت کنند. ایسنا این خبر را منتشر کرد.

آقای نوبخت فرار رو به جلو می کند!

پرویز سروری رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر گفت: آقای نوبخت براساس کدام بررسی فنی و حقوقی مطالب خود را عنوان می‌کنید؟ این اقدامات شما فرار به جلو است. مصوبه سال ۹۳ دولت برای آتشنشانی کاملاً روشن است و تعیین وظایف دستگاه‌ها صورت گرفته و باید فارغ از فراز و فرودهای سیاسی این مصوبات را بررسی کنیم. آقایان چون می‌دانند با بررسی علل و عوامل وقوع حادثه مقصر روشن می‌شود و دستشان رو می‌شود شروع به فرافکنی کرده‌اند تا فضاسازی کنند. در بحث ولایتمداری آقای نوبخت همین کافیست که برخلاف امر رهبری که فرموده‌اند بعد از آواربرداری و مشخص شدن تکلیف محبوسین اظهارنظر کنید، آقای نوبخت به قدری هول هستند که نتوانستند چند روزی صبر کنند و بعد اظهارنظر کنند. فارس این خبر را منتشر کرد.

نظر علی لاریجانی درباره برخی رسانه ها

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مخاطبین وزارت ارشاد فرهیخته ترین افراد جامعه مانند اصحاب کتاب، مطبوعات و هنر هستند، براین اساس باید در برخورد با فرهیختگان متناسب با شرایط و سطح فرهیختگی آنان برخورد شود.امروزه تحولات فرهنگی در دنیا اهمیت داشته و فضای مجازی نیز یکی از این تحولات است، فضای مجازی موجب هوشیاری سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شده و تاثیرات زیادی دارد.باید واقعیت اثرگذاری فضای مجازی را بپذیریم و بیانگر این مهم بوده که ساختارهای گذشته نمی تواند خودش را به این عرصه تحمیل کند لذا باید برایش فکری کرده و این عرصه را ساماندهی کرد. برخی از مطبوعات فکر تولید کرده و خواندنی هستند در حالیکه برخی دیگر صرفا ورق زدنشان کفایت می کند از این رو در مقابل ارائه کمک ها فقط نباید به تیراژ توجه داشت بلکه باید به زنده بودن مطبوعات نیز ارزش دهیم.باید دید مطبوعات چقدر به تعالی مخاطبان خود کمک می کند و زمینه رشد را به وجود می آورد. خانه ملت این خبر را منتشر کرد.

می‌خواهند مردم را مقصر حادثه پلاسکو جلوه دهند

مسجدجامعی، عضو شورای شهر گفت: باوجود سخنرانی‌های پرهیجانی که انجام می‌دهیم ظرفیت آتش‌نشانی ما در این حد است که منجر به از دست دادن حدود 20نفر از بهترین نیروهای این سازمان شده و تعدادی از شهروندان نیز جان خود را از دست دادند. اعتماد این خبر را منتشر کرد.

وزیرخارجه اسبق امریکا مسلمان می شود!

مادلین آلبرایت، وزیر خارجه سابق آمریکا در توئیتی نوشت: من یک کاتولیک به دنیا آمده و بزرگ شدم پیرو کلیسای اسقفی شدم و بعدها فهمیدم که خانواده‌ام یهودی بودند. اما اکنون حاضرم به عنوان یک مسلمان و به نشانه همبستگی با آنان ثبت نام کنم. آمریکا باید برای همه مردم با هر دین و پیشینه‌ای باز باشد. توئیت آلبرایت به دنبال اخباری از دستور ترامپ برای اعمال محدودیت علیه مهاجران بخصوص ممنوعیت ورود مهاجران از هفت کشورهای مسلمان نوشته شده است. ایرنا این خبر را منتشر کرد.

واکنش اعتراضی ترانه علیدوستی به تصمیم ترامپ

ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم فروشنده که نامزد اسکار شده در توییترش اعلام کرد که در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد. علیدوستی نوشت: طرح ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا توسط ترامپ نژادپرستانه است، چه این ممنوعیت شامل یک رخداد فرهنگی شود یا نه، من در اعتراض به این موضوع در اسکار شرکت نخواهم کرد. لازم به ذکر است که فیلم فروشنده بعنوان یکی از پنج کاندیدای نهایی بهترین فیلم خارجی زبان اسکار شناخته شده است.

چهره‌ای نورانی‌تر از چهره آیت‌الله هاشمی بعد از مرگ ندیدم

غلامعلی رجایی، مشاور آیت‌الله هاشمی در واکنش به اظهارات سعید قاسمی درباره فوت آیت‌الله هاشمی مطلبی در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد و اظهارات وی را هرزه‌پراکنی خطاب کرد و گفت: خدای شاهد است که با 60 سال عمری که از خداگرفته ام وچهره بعضی انسانها را پس ازمرگ چه شهید و چه غیرشهید کم ندیده ام چهره ای را کمتر به نورانیت وآرامشی را کمترهمانند آرامش هاشمی در بسترمرگ دیده ام.هاشمی عزیز چنان آرام بود که انگارخسته از بی خوابی یی به درازای دهها سال، به خوابی عمیق فرورفته است ومن که ساعت ده صبح همان روزشاهد سخن گفتن توام با لبخند او با خود بودم، باورم نمی شد این همان هاشمی سرحال و شادمان آن روزصبح است که اکنون بی جان برتخت کهنه ای افتاده وتسلیم محضرحق است، گریان به چشمان بسته اش می نگریستم و دردل نجوا می کردم که انشالله الآن چشمان نافذش را بازمی کند وبرمی خیزد. آرزویی محال.

نظر تولیت آستان قدس رضوی درباره برگزاری کنسرت در مشهد

حجت الاسلام نقویان در بخشی از سخنرانی خود در مراسم ترحیم مرحوم آیت الله هاشمی گفت: چند وقت پيش خدمت رياست محترم آستان قدس رضوي(ع) جناب آقاي رييسي رسيدم و گفتم اگر خواستيد اين شهر مشهد، شهر امام رضا (ع) باشد، نبايد يك فقير در اين شهر باشد، حالا فلان كنسرت هم پخش بشود يا نشود. اگر آن پخش شد، خطري براي اين شهر نيست. بزرگ‌ترين خطر براي مشهد اين است كه دادگاه‌هاي آن شلوغ باشد. حالا مسوولان تشخيص دادند فلان كنسرت پخش نشود، خُب نشود. انتخاب این خبر را منتشر کرد.

رهبری نبود دمشق و بغداد سقوط می‌کرد

سرلشکر صفوی، در یادواره سردار شهید محسن صفوی و شهدای مهندس و مهندسی رزمی استان اصفهان با اشاره به تدابیر رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: اگر تدبیر رهبر معظم انقلاب و مشاوران نظامی ما در سوریه و عراق نبود دمشق و بغداد تا کنون سقوط کرده بودند، ما به وجود این رهبری افتخار می‌کنیم و از خدا می‌خواهیم که وجود رهبر معظم انقلاب را که فرمانده مسلمانان آزاده است برای ما حفظ کند.تسنیم این خبر را منتشر کرد.

روایت سعید جلیلی از پروژه نفوذ در بسیجی‌ها

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد پرند گفت:نفوذ که گفته می‌شود، فقط نفوذ سیاسی نیست که جاسوسی بیاید و گوشه‌ای از اتاق بنشیند و ببیند ما چه می‌گوییم. یک وقتی نفوذ این است که یکمرتبه دچار غرور شویم و بگوییم من که خوب هستم! همین جا لحظه سقوط است! اگر احساس کنید چون بسیجی هستید می‌توانید راجع به همه هر حرفی را بزنید، یا در بعضی جمع‌ها می‌بینید برخی دوستان چون احساس می‌کنند دارند بر مبنای خوبی حرف می‌زنند، پس اگر دروغ، تهمت، غیبت و… باشد اشکال ندارد، این همان نفوذ است! این‌طور نیست که چون حزب‌اللهی هستیم و بحث خوبی را مطرح می‌کنیم، می‌توانیم به‌راحتی به هر کسی دروغ بگوییم، تهمت بزنیم و غیبت کنیم. یکی از راه‌های نفوذ اینهاست و باید به اینها توجه کنیم. فرق شما با طرف مقابل همان است که امام گفت آن تفکر «بسیجی» است. اگر در جایی دیدید دارید جور دیگری عمل می‌کنید، دیگر آنچه که باید باشید نیستید، وقتی آن حرف را زدید یعنی دارید از آن تفکر خارج می‌شوید. اینکه ما می‌گوییم حدود الهی یعنی چه؟ حدود یعنی مرزها و هر جا از مرزها عبور کردید، یعنی نفوذ انجام شده است.تسنیم این خبر را منتشر کرد.

تذکر مدیریت خدمه آستان قدس به حسین فریدون

یکی از خدام با سابقه آستان قدس رضوی در واکنش به شایعات منتشر شده پیرامون خادمی حسین فریدون در حرم امام رضا(ع)، اظهار داشت: برادر و دستیار ویژه رئیس جمهور حکم خادمی خود در حرم امام رضا (ع) را بیش از 10 سال پیش دریافت کرده است.وی خاطر نشان کرد: نامبرده دوشنبه شب که ظاهراً برای حضور در همایشی به مشهد سفر کرده بود، در کشیک هشتم حرم مطهر حاضر و تنها 10 دقیقه در ورودی روضه منوره حضور یافت.این خادم با سابقه تصریح کرد: مدیریت خدمه آستان قدس به علت شائبه نمایشی بودن این اقدام بلافاصله تذکرات لازم را به وی دادند. صبح توس این خبر را منتشر کرده است.

۴ میلیون تومان برای اجارۀ محل کسب غیرقانونی

یک فروشنده می‌گوید برای اجاره ۲۰ روز محل دستفروشی‌اش چهار میلیون تومان پرداخت کرده است. این در حالی است که طبق قانون، تعرض در معابر، تخلف محسوب می‌شود.روزنامه «قانون» می‌نویسد: همه‌چیز برای فروش وجود دارد؛ از شیر مرغ تا جان آدمیزاد، از اقلام خوراکی مانند باقلوای استانبولی، زیتون، شیرینی‌جات و محصولات مختلف شهرها، شیره انگور، ارده و انواع عرقیات گرفته تا پوشاکی مانند مانتو، شلوار، لباس مردانه و زنانه و بچه‌گانه، کیف وکفش و … که همه این محصولات برروی میزهایی چیده شده که شهرداری تدارک دیده و فروشندگان گوی سبقت را برای جلب نظر مشتری از یکدیگر می‌ربایند و هرکدام نیز ترفند خاصی برای جلب مشتری دارند؛ یکی، نمونه‌های اجناس خوراکی را برای تست در سینی چیده، دیگری با داد و فریاد اجناسش را تبلیغ می‌کند.برخی از فروشندگان نیز در سکوت نظاره‌گر رفت وآمد عابرانی هستند که با زحمت از لابه‌لای ازدحام جمعیتی که برای تماشا یا خرید اجناس ایستاده‌اند، در حال عبورند. به عبارت دیگر مسیری که برای تردد عابران تعبیه شده در تصرف فروشندگانی قرار گرفته که با وقاحت تمام حقوق عابران را نقض می‌کنند.

حضرت آدم به چه زبانی سخن می گفت؟

در خصوص زبانی که حضرت آدم(ع) با آن صحبت می کردند، روایات تاریخی در دست نیست، اما به شکل خداوند هنگام وحي و سخن گفتن با انبياء قطعا بايد به يكي از زبان ها با آنان سخن می گفتند. قرآن نسبت به كيفيت ارسال پيامبران و ابلاغ پيام‏هاي خويش مي فرمايد: “و ما أرسلنا مِن رسول إلاّ بلسان قومه ليبين لهم …؛ ما هر فرستاده اي را با زبان مردمش فرستاديم تا بتواند حقايق را براي آنان به روشني بيان كند“.ممکن است زبان سخن گفتن خداوند با حضرت آدم، همان زبان محاوري آدم و حوا باشد.با توجه به توضیحات بالا، نظرات گوناگونی در خصوص زبان حضرت آدم(ع) بیان شده است.نخست اینکه برخي مي گويند، خداوند همه زبان ها را به آدم(ع) آموخت. قرآن مى گويد: «و علّم الادم الأسماء كلّها؛ (۲) خداوند همه نام ها را به او آموخت… » برخى از مفسران در تفسير آيه گفته اند: “خداوند جميع لغاتى را كه فرزندان آدم تا روز قيامت به آن تكلّم مى كنند، به او آموخت.دیگر اینکه برخي مي گويند: زبان سرياني قديم، يعني مادر زبان هاي سامي و عربي زبان آدم ابو البشر است. سومین گروه می گویند که احتمال مي رود با توجه به اين كه در برخي روايات عنوان شده كه اهل بهشت با زبان عرب ي سخن مي گويند و روايت شده كه زبان حضرت آدم(ع) عربي بوده ..»،(۵) بتوان اين احتمال را دادكه ایشان با زبان عربي سخن مي گفتند. باشگاه خبرنگاران این خبر را منتشر کرده است.

شروط عجیب ضمن عقد برای زنان سعودی !

روزنامه سعودی “الریاض”، از درج شرایط عجیب از سوی دختران عربستانی در عقدنامه ازدواج خبر داد. این روزنامه عربستانی، مواردی همچون اجازه اشتغال زنان در مشاغل مختلط، برخورداری از حق طلاق در صورت تمایل مرد به چند همسری و نبردن تلویزیون به منزل را از جمله شرایط عجیب دختران برای ازدواج ذکر کرده است. رونامه الریاض به نقل از نوار العصیمی، مدیر یک دفتر ثبت ازدواج در عربستان نوشت: “برخی دختران هنگام عقد نکاح، شرط اهل نماز بودن را در کنار شرایط مذکور مطرح می‌کنند، برخی مردان نیز برای زنان مطلقه شرط می کنند که فرزندان همسر سابق خود را رها کنند و آنها را با خود به خانه همسر جدید نیاورند“.

العصیمی فاش کرد که براساس این شرایط، زن می تواند در صورت مخالفت همسر با هریک از شرایط اساسی مورد قبول، درخواست طلاق کند. این عاقد به روزنامه الریاض گفت: “به تازگی با دیگر شرایط عجیب زنان مانند برخورداری همسر از منزل شخصی مستقل، شرط ادامه تحصیل زنان، مخالفت با چند همسری مردان و حق اشتغال زنان، مواجه شده ایم”.

روایت مرعشی از فحاشی کردن و تهمت زدن به خانواده هاشمی

حسین مرعشی امروز در نشست سالانه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌های کشور که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با گرامی‌داشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بیان کرد: صحبت درباره آیت‌الله هاشمی هم سخت است و هم آسان، بخشی از ابعاد شخصیتی ایشان شناخته شده است و بخشی نیاز به بررسی دارد. وی تاکید کرد: انجمن اسلامی مدرسین می‌تواند با پژوهش درباره افکار و عقاید آیت‌الله هاشمی رفسنجانی کار جدیدی ارائه دهد. مرعشی با بیان اینکه یکی از نقاط قابل تامل درباره آیت‌الله هاشمی نحوه مدیریت ایشان است، اظهار کرد: مدیریت مرسوم در ایران به این شکل است که مدیران دستوری عمل می‌کنند و دیکته می‌کنند، آیت‌الله هاشمی چه در خانواده چه در کار هیچ‌وقت دیکته نمی‌کرد و مدیریت ایشان اقناعی بود نه دستوری. دلیل این تفاوت در جهان‌بینی این فرد بود، زیرا استقلال انسان‌ها را به رسمیت می‌شناخت و فکر نمی‌کرد انسان‌ها قالبی خلق شده‌اند. وی سعه‌صدر و بزرگ‌دلی را از صفات آیت‌الله هاشمی دانست و گفت: شما تا در قدرت نباشید درک نمی‌کنید که چه سخت است آدم رئیس‌جمهور باشد، رئیس‌جمهور قدرتمندی هم باشد، کسانی که حقوق‌بگیر نظام هستند بیایند در خیابان و به خانواده‌اش فحاشی بکنند و تهمت بزنند اما آقای هاشمی هرگز به روی خود نمی‌آورد. سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی هم میان اصلاح‌طلبان و هم میان اصولگرایان دوستان زیادی داشتند، افزود: با اینکه آیت‌الله هاشمی برای خیلی‌ها ارزش قائل می‌شدند و آنها را به رسمیت می‌شناختند اما آنها انتظار داشتند آقای هاشمی از ایشان پیروی کند و مثل ایشان فکر کند و وقتی این اتفاق نمی‌افتاد به خودشان اجازه می‌دادند آیت‌الله را تخطئه کنند در حالی که ایشان هیچ‌وقت چنین انتظاراتی نداشتند، ما باید یاد بگیریم با حفظ استقلال بتوانیم با یکدیگر کار کنیم و قرار نیست همه مثل هم فکر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.