مطهری: لازم نیست نظرات خود را با نظرات رهبری تطبیق دهیم

پس از آنکه سخنرانی علی مطهری در مشهد از سوی دادستان این شهر لغو شد بحث بر قانونی بودن یا نبودن لغو این سخنرانی بالا گرفت. البته دادستان مشهد در پاسخ به این نقدها پاسخ داده که وظیفه او هم مقابله با جرم است و هم پیشگیری از آن. 65086_553

به گزارش بویرنیوز، اما در این رابطه آیت الله محمد علی موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز سکوت نکرد و در اظهاراتی عجیب گفت که «سخنان او (علی مطهری) به صلاح کشور نیست. مطهری ابتدا باید نظراتش را با حضرت آقا تطبیق کند و برود پیش ایشان بگوید که من قصد دارم این حرف را بزنم.»

وی با بیان اینکه تبعیت از ولی فقیه رمز پیروزی ما در انقلاب و بیرون کردن آمریکا از کشور بود، گفت: «متاسفانه مطهری مراعات نمی کند. در این مورد سخنرانی حرف دادستانی باید پذیرفته شود البته این به این معنا نیست که دهان‌ها را ببندیم اما باید در برابر مقام معظم رهبری و برای رضای خدا دهان‌ها را ببندیم.»

در حالی که رهبر انقلاب در سخنرانی هایشان تا به حال چنین خواسته ای را مطرح نکرده‎اند، رویداد۲۴ در گفت‎وگویی کوتاه نظر علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی را در رابطه با سخنان آیت الله موحدی کرمانی جویا شد. مطهری در گفت‎وگو با رویداد۲۴ تاکید کرد که «لازم نیست نظرات خود را با نظرات رهبری تطبیق دهیم.»

آقای مطهری شما در بیان نظرات خود تا چه اندازه مصلحت کشور را در نظر می گیرید؟

در بیان همه نظراتم مصالح کشور را در نظر می گیرم منتها نباید مصلحت کشور با منفعت خود یا گروه خود اشتباه شود و منفعت خود یا دیگری را مصلحت کشور قلمداد کنیم. گاهی هم چیزی که مفسده برای کشور است مصلحت جلوه داده می شود؛ مثلا سکوت در برابر نقض قانون اساسی را مصلحت می‎نامند. خلاصه، مهم تشخیص درست مصلحت و آنگاه اقدام است.

آیا لازم است که نظرات خود را با مقام معظم رهبری تطبیق دهید؟ اساسا معظم اله خود چنین خواسته ای دارند؟

لازم نیست نظرات خود را با نظرات رهبری تطبیق دهیم. زیرا هیچ دو انسانی نیستند که نظرات کاملا یکسان داشته باشند. البته بحث تقلید در احکام دین که تقلید جاهل از عالم است مطلب دیگری است. بحث اطاعت از ولی فقیه در مقام عمل است نه نظر. مقام رهبری هم چنین خواسته ای ندارند و چند بار گفته‎اند که ممکن است کسی نظری مخالف نظر من داشته باشد، او آزاد است که حرفش را بزند. نباید ولایت فقیه را مخالف آزادی بیان یا دموکراسی جلوه بدهیم، کاری که متاسفانه برخی دوستان نادان انقلاب انجام می‎دهند.

آیا شما جایز می‎دانید در برخی موارد برای رضای مقام معظم رهبری درباره موضوعی نظر ندهید؟

بله، ممکن است در جایی مصلحت اسلام اقتضا کند که در موضوعی سکوت کنیم، همان طور که علی علیه السلام به خاطر حفظ اسلام و وحدت اسلامی سال‎ها سکوت کرد. مهم این است که مصلحت را درست تشخیص بدهیم و سکوت ما به خاطر عافیت طلبی نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.