موج جدید برف و باران در راه است/ سرما کشور را فرا می گیرد

از روز چهارشنبه تا روز جمعه هفته جاری به سبب نفوذ توده هوای سرد به کشور، کاهش محسوس دما در اغلب شهرهای کشور خواهیم داشت‌.

به گزارش «بویر نیوز» و به نقل از هواشناسی، براساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی روز سه‌شنبه به سبب افزایش سرعت وزش باد پدیده گردوخاک در جنوب غرب کشور و در استان خوزستان دور از انتظار نیست.

از ظهر روز سه‌شنبه سامانه بارشی تازه وارد کشور شده و سبب بارش برف و باران در برخی مناطق شمال غرب، غرب، جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی خواهد شد.

روز چهارشنبه به تناوب بارش برف و باران در مناطق ذکر شده ادامه داشته و با نفوذ جریانات سرد شمالی تشدید بارش‌ها را در سواحل غربی خزر خواهیم داشت و از بعدازظهر این روز در نواحی مرکزی، شمال شرق و شرق کشور نیز بارش برف و باران و وزش باد آغاز می‌شود.

در این روز در جنوب کشور و در استان‌های بوشهر و فارس نیز رگبار باران و رعدوبرق و در نقاط سردسیر فارس بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

از بعدازظهر چهارشنبه و روز پنج‌شنبه دریای خزر به ویژه در بخش‌های غربی‌ و روز پنج‌شنبه خلیج فارس مواج است؛‌ همچنین روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری وزش باد شدید در جنوب شرق کشور پیش‌بینی می‌شود.

از روز چهارشنبه تا روز جمعه به سبب نفوذ توده هوای سرد به کشور کاهش محسوس دما در اغلب شهرهای کشور خواهیم داشت.

برف و باران در روز پنج‌شنبه در اغلب مناطق کشور ادامه داشته و در روز جمعه به تدریج از میزان بارش‌ها در نوار غربی کشور کاسته می‌شود و بارش‌ها در نیمه شرقی کشور و نواحی مرکزی ادامه خواهد داشت.

سامانه فوق روز شنبه به تدریج از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود.

‌روزهای پنجشنبه و جمعه گستره فعالیت این سامانه بارشی اغلب مناطق کشور را در بر خواهد گرفت ضمن اینکه از بعد از ظهر جمعه بتدریج از میزان بارش در نوار غربی کشور کاسته خواهد شد، پیامد ورود این سامانه بارش باران و بتدریج بارش برف، وزش باد و کاهش محسوس دما خواهد بود که در مناطق جنوبی کشور با رعدوبرق نیز همراه خواهد بود.

بر این اساس روز سه‌شنبه 1395/11/12 بارش باران و برف در گیلان و از بعدازظهر در چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات شمال و شرق خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شرق لرستان پیش‌بینی می‌شود.

روز چهارشنبه 1395/11/13‌ بارش برف در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و از بعد از ظهر در خراسان رضوی، بارش باران و در ارتفاعات برف در گیلان، مازندران و قزوین، بارش باران گاهی با رعد و برق و برف در ارتفاعات‌ در فارس، ادامه بارش‌ها در شمال و شرق خوزستان، شمال کرمان، جنوب یزد، کهگیلویه و بویر احمد و چهارمحال و بختیاری و بارش باران گاهی با رعد و برق در بوشهر پیش‌بینی می‌شود.

روز پنجشنبه 1395/11/14‌ بارش شدید باران و در ارتفاعات برف، در گیلان و مازندران، بارش برف و باران در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، البرز، تهران، قم، ‌شمال اصفهان، همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، بارش باران گاهی با رعد و برق در فارس، جنوب بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق یزد و بارش برف و باران گاهی با رعد و برق‌ در کرمان پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه 1395/11/15‌ بارش باران گاهی با رعد و برق در سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، خراسان جنوبی، یزد، بارش باران و برف در اصفهان، کرمان، خراسان رضوی و غرب سمنان پیش‌بینی می‌شود.

از بعد از ظهر سه‌شنبه سرعت وزش بادر در شرق و جنوب شرق کشور افزایش خواهد یافت به طوری که از چهارشنبه تا پایان هفته در برخی مناطق کرمان (به ویژه مناطق شرقی و جنوبی استان)، سیستان و بلوچستان و هرمزگان و روز جمعه در خراسان جنوبی، یزد و شرق سمنان وزش باد شدید منجر به خیزش گرد و خاک و در برخی نقاط توفان گردوخاک نیز خواهد شد.

در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با توجه به افزایش سرعت وزش باد در جنوب غرب کشور و همچنین جنوب عراق و شرق عربستان و تشکیل توده‌های گرد و خاک، آسمان استان‌های خوزستان و بوشهر غبار آلود پیش‌بینی می‌شود.

در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه سواحل مرکزی و غربی دریای خزر و پنجشنبه خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود.

آسمان تهران فردا نیمه‌ابری در بعدازظهر افزایش ابر و اوایل شب بارش باران پیش‌بینی می‌شود. همچنین روز چهارشنبه آسمان تهران نیمه‌ابری در برخی ساعات بارش باران، برف و وزش باد خواهد بود. بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 7 و 2 درجه خواهد بود.

روز آینده اردبیل با کمینه دمای 12 درجه زیر صفر، و تبریز با کمینه دمای 10 درجه زیر صفر سردترین مراکز استان و بندرعباس با بیشینه دمای 24 درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی تا روز هفتم بهمن‌ماه امسال 64.8 میلی‌متر ثبت شد. میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی 133.6 میلی‌متر بود. بنابراین بارش سال جاری 48.5 درصد بارش سال گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.