کنایه دکتر چمن به نمایندگان استان/حمایت قاطع استاندار کهگیلویه و بویراحمد از مدیر پیشین علوم پزشکی/ سمت جدید دکتر چمن (+تصاویر)

گروه سیاسی– مراسم تودیع و معارفه رؤسای قدیم و جدید دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با حضور استاندار، مسئولان استانی و عده زیادی از مردم و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد.

به گزارش بویرنیوز، در ابتدای این دیدار استاندار کهگیلویه و بویراحمد ضمن تسلیت رحلت ستون انقلاب اسلامی، اظهار داشت: بهداشت و درمان از مهم ترین بخش های کشور و استان است، هم آموزش و پژوهش باید مد نظر باشد و هم مسائل پزشکی، درمانی و عمرانی باید مورد توجه باشد.

موسی خادمی بیان کرد: مجموعه علوم پزشکی به واسطه توجه ویژه دولت به مقوله درمان و سلامت و کلید زنی طرح تحول سلامت مهم تر از قبل شده است.

SONY DSC

وی تصریح کرد: به یقین طرح تحول سلامت از مهم ترین ره آوردهای هدفمندی بود که به دلیل فقر ذاتی استان و نیازمندی بیشتر به خدمات پزشکی و درمانی به نسبت سایر استان ها، به وضوح میتوان اثرات خوب این طرح را در استان مشاهده کرد.

خادمی ادامه داد: یکی از مهم ترین برنامه های دکتر چمن بدون شک کاهش آمار مراجعه هم استانی ها به شهرستان های مجاور برای درمان است و این رقم را از ۴۰ نفر در سال ۹۲ به ۱۱ نفر در سال ۹۵ کاهش داد که موفقیتی بزرگ است.

استاندار استان بیان داشت: کارهای خوبی در زمان دکتر چمن شد، ایشان جزو مدیران خوب بود که از نظراتش حتی در سایر حوزه های استان هم بهره گرفته می شد.

دکتر خادمی خاطر نشان کرد: دکتر چمن سعی کرد روی اصول کار کند که این به مذاق خیلی ها خوش نیامد و برای ماندن روی اصول باید هزینه داد که دکتر چمن این هزینه را داد.

SONY DSC

مقام ارشد استان عنوان کرد: اگر فرزندان این استان نیاز به اصلاح دارند باید با همراهی و تلاش برای موفقیت و کامیابی آنها تلاش کرد، امیدوارم مدیر جدید کارهای خوب دکتر چمن را ادامه دهد و خودش نیز کارهای خوبی شروع کند و آنچه نهایتاً باید حاصل شود بدون شک رضایتمندی و احساس تغییرات خوب برای مردم است.

در ادامه کلیپی از خدمات ۳ ساله دکتر رضا چمن پخش شد که ایجاد ۷ اورژانس جاده ای، خرید ۲۰۰ میلیارد ریال تجهیزات در معاونت غذا و دارو، تزریق ۴۲ آمبولانس پیشرفته به ناوگان ۱۱۵، تکمیل و تجهیز ۸۵ درصد بیمارستان های استان، ایجاد کلینیک های تخصصی در شهرستان های استان، جذب دو رشته دانشگاهی برای اولین بار، توجه ویژه به آموزش و ارتقاء ۲۵ درصدی جایگاه دانشگاه علوم پزشکی استان در کشور و موارد بیشماری از این دست بخشی از آنها بود.

در ادامه این مراسم دکتر رضا چمن ضمن تسلیت رحلت آیت الله هاشمی؛ مصلح آزاد اندیش ایران، بیان داشت: در این ۲۱ سال خدمتم که عمده آن مدیریتی بوده همیشه به سه اصل خداباوری، خردمندی و خلاقیت در مدیریت باور و اعتقاد عملی داشته و دارم.

SONY DSC

دکتر چمن بیان کرد: در مقوله اول و در بحث خداباوری اگر خداوند را ناظر و حسابرس به شمار آوردیم مبانی تعهد که از اصول مدیریت است عملیاتی شده و از سویی ترسی از کسی نیست و فرد در مسیر اهداف سازمان و تعالی آن گام بر می دارد.

وی با اشاره به سخنی از امام علی(ع) درباره مدیریت کردن، عنوان کرد: امام علی(ع) می فرماید اگر بنا است مدیریت بپذیریم و در آن دفاع از مظلوم و مقابله با ستمگر نباشد این مدیریت به عطسه بزی نمی ارزد.(بیان قاطع بلند و رسای این جمله از سوی دکتر چمن و تشویق ادامه دار حضار!)

رئیس سابق علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به سخنان استاندار استان گفت: اگر در اصول مدیریت کنیم باید منتظر ترکش ها باشیم، که البته با خداباوری همه کارها حل می شود.

رضا چمن افزود: خردمندی اصل دوم مد نظر بنده است، خردمند را بالاتر از دانشمند میدانم چرا که خردمند از نتیجه کاربست دانش آگاه است.

وی گفت: در مدیریت باید خردمندانه عمل کرد، ما برای توسعه و پیشرفت به مدیران خردمند نیاز داریم که با دید جامع و دانش و آگاهی لازم خردمندانه عمل کنند.

رئیس پیشین علوم پزشکی استان افزود: خلاقیت یا همان IQ برای حل مسائل و انتخاب بهترین راهبرد از میان گزینه های مختلف برای دسترسی آسانتر به اهداف هم اصل انکار نشدنی در مدیریت است.

SONY DSC

وی گفت: خلاقیت به معنای دور زدن قانون نیست بله به معنای استفاده از قانون و ابتکار عمل برای استفاده از ظرفیت های قانونی در راه اعتلای سازمان است.

دکتر چمن در خصوص رفتنش رو به حاضران گفت: برخی میگویند تعامل، بذارین جکی بگویم: ” ما فردی داریم به نام غنضفر علیجانی که طنز می گوید و در جایی از طنزهایش اشاره دارد که تفاهم یعنی همان زن ذلیلی!

چمن گفت: تلاش من مدیریت بر اساس این سه اصل و در دست داشتن ابتکار عمل بود و بر اساس نظر سنجی ها در همه جاهایی که بودم به طور نسبی موفق بوده ام.

وی با اشاره به مشکلات تاریخی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: سال ۹۲ یکی از بدهکار ترین دانشگاه های کشور را تحویل گرفتم در همان سال اول با پیگیری توانستم از ۴۷ میلیارد تومان بدهی دانشگاه ۲۷ میلیارد تومان را بدهیم که در حالت عادی اگر کل بودجه دانشگاه را هم صرفا به این مقوبه اختصاص میدادیم مشکلی حل نمیشد ابته الان هم مشکل هست و ما دانشگاه را گل و بلبل و با شرایط ایداه آل تحویل دکتر ایلامی ندادیم.

چمن با اشاره به اینکه در ابتدا خود استاندار هم نسبت به اجرای طرح تحول در استان با وجود زیرساخت های ضعیف نگرانی داشت، بیان کرد: در شروع کار حتی در مقوله پزشک عمومی و متخصص اطفال  هم کمبود داشتیم، الان این موارد برطرف شده و در سایر زمینه ها از قبیل ایجاد کلینیک های تخصصی در شهرستان ها، به روز کردن تجهیزات بیمارستانی و …اقدامات خوبی انجام شده است و همانطور که استاندار هم بیان داشت الان مراجعه هم استانی هایمان از حدود ۴۰ نفر در ۹۲ به زیر ۶ نفر تا به امروز رسیده است.

SONY DSC

دکتر چمن با اشاره به اینکه در استان های کوچک بیشترین مطالبه عمومی بحث درمان و خدمات پزشکی است، خاطر نشان کرد: در زمینه آموزش و پژوهش هم غافل نبودیم و در کنار طرح تحول به آموزش و پژوهش توجه شد که افزایش ۲۵ درصدی رتبه علمی دانشگاه، ایجاد معانت پژوهشی و مرکز رشد آن و همچنین مرکز داروهای گیاهی و جذب ردیف اعتباری برای آن از مهم ترین اقدامات در این زمینه است.

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: بالاخره هرچه در توان بود گذاشتیم و تلاش کردیم کم نگذاریم و قطعا سبک مدیریت ما شاید به مذاق بعضی ها خوش نیامده است

دکتر رضا چمن در پایان خاطر نشان کرد: خواهشم از همه اینست بری ادامه کار دکتر ایلامی را با تمام وجود حمایت کنند، بالاخره همه خون دل خوردیم تا به این مرحله رسیدیم و همه ما دل نگران آیند سازمان و استان هستیم.

در پایان …

خداحافظی میکنم اما دردهای من از من جدا نخواهد شد…

دردهای من جامه نیستند از تن درآوم…

و ادامه شعر که بغض دکتر چمن و اندوه حاضران را در پی داشت و در پایان سخنانش تشویق کم نظیر حضار…

SONY DSC

در ادامه قائم‌مقام وزیر بهداشت با بیان این‌که ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی کم داریم، گفت: ۵۷ درصد از تخت‌های کشور فرسوده و غیرقابل بازسازی است.

ایرج حریرچی با اشاره به اقداماتی که در طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت و درمان کشور انجام شده است، اظهار کرد: یکی از کارهای بزرگی که در طول اجرای این طرح انجام شد این بود که هزینه درمان افراد در کشور در عرض یک سال ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

این مسؤول در وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشکی ضمن بیان حضور امام جمعه یاسوج در فرودگان برای استقابل از ایشان به واسطه اهمیتی که برای مقوله سلامت مردم قائل می باشند، افزود: از دیگر کارهای بزرگ این بوده که در طول یک سال ۹ میلیون نفر در کشور بیمه شدند که در دنیا چنین کاری بی‌سابقه است.

حریرچی گفت: تا قبل از طرح تحول سلامت به ازای هر هزار نفر یک و نیم تخت بیمارستانی داشتیم که در عرض سه سال این یکی از مشکلات به تخت‌های بیمارستانی مربوط می‌شود که در حال حاضر ۱۲۸ هزار تخت بیمارستانی داریم که ۱۰۰ عدد به یک و هفت دهم تخت بیمارستانی رسید که هر چند نسبت به ژاپن با ۱۳ و نیم تخت کم و پایین هستیم اما کار بزرگی صورت گرفته است.

وی گفت: متاسفانه از همین تعداد تخت بیمارستانی که در کشور داریم ۵۷ درصد آن‌ها فرسودن بوده و قابل نوسازی و بهسازی نیست.

در پایان این مراسم دکتر اورنگ ایلامی بعنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد منصوب و از خدمات دکتر رضا چمن تقدیر شد.

SONY DSC

حواشی:

+ لحن تند، بلند و با صلابت دکتر چمن در زمان قرائت سخنان امام علی(ع) در باب مدیریت کردن با این مضمون” امام علی(ع) می فرماید اگر بنا است مدیریت بپذیریم و در آن دفاع از مظلوم و مقابله با ستمگر نباشد این مدیریت به عطسه بزی نمی ارزد”

+ اکتفای چمن به این جک در خصوص دلیل رفتنش از علوم پزشکی” برخی میگویند تعامل، بذارین جکی بگویم: ” ما فردی داریم به نام غنضفر علیجانی که طنز می گوید و در جایی از طنزهایش اشاره دارد که تفاهم یعنی همان زن ذلیلی!”

+ تشویق معنادار حضار در میان و پایان سخنان دکتر چمن

+ عده زیاد جمعیت، تکمیل سالن جرجانی دانشگاه علوم پزشکی، قریب به ۱۰۰ نفر ایستاده مراسم تودیع و معارفه را دنبال میکردند

+ خروج بخشی از حضار پس از اتمام سخنان دکتر چمن

+ اشاره معاون وزیر در خصوص خبرهای خوب به مردم و بیان اینکه خیلی وقت روی قول هایش نمی ماند!

+ اشعار احساسی دکتر چمن در لابه لای سخنرانی اش

+ خبر معاون وزیر از پیشنهادهایی برای بکاری گیری دکتر چمن در تهران

+ حضور لیدرهای دو نماینده استان در مراسم تودیع و معارفه

SONY DSC

SONY DSC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.