‌آغاز کاوش گورستان ۲۵۰۰ ساله قبل از میلاد ‌«دنا» + (تصاویر)

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از روستای ده پایین سادات محمودی بازدید کرد.
به گزارش بویرنیوز ،محمود باقری در این بازدید با اشاره به اینکه با هماهنگی لازم تیم کاوش نجات بخشی در این روستا مشغول فعالیت است گفت: دومین فصل از پژوهش‌ها و مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی گورستان ده پائین سادات محمودی شهرستان دنا در حال انجام است.

وی با بیان اینکه  فصل دوم کاوش نجات بخشی گورستان ده پائین سادات محمودی آغاز شد، اظهار داشت: این پژوهش باستان‌شناسی قبل از شروع به کار سد آبی خرسان و برای جلوگیری از نابودی آثار باستانی و تاریخی در این منطقه شروع شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه عملیات کاوش نجات‌بخشی گورستان ده پایین سادات محمودی توسط کارشناسان خبره کشوری و  بین‌المللی انجام می‌شود، بیان کرد: شهرستان دنا دارای آثار تاریخی زیادی است.

باقری با اشاره به اینکه گورستان کشف شده مربوط به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد و به صورت خرپشتی و تخت است، عنوان کرد: اشیایی که در این گورستان کشف شده ارتباط تجاری مردم این منطقه با شرق کشور را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه دکتر فرانسوا دوسه از کشور فرانسه در تیم باستان‌شناسی حضور دارند، گفت: مجوز کاوش از پژوهشکده میراث فرهنگی کشور صادر شد و آقای توکلی به عنوان نماینده میراث استان تیم کاوش را نظارت و همراهی می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه فصل اول کاوش مردادماه سال گذشته انجام شد، اظهار داشت: چند ظرف سفالی در موزه یاسوج از جمله کشفیات فصل اول این کاوش بودند و مهم‌ترین شئ که کشف شده سال گذشته در هفته موزه و میراث فرهنگی پوستر شد.

 

IMG_5635 IMG_5638 IMG_5639 IMG_5643 IMG_5646 IMG_5652 IMG_5654 IMG_5658 IMG_5663 IMG_5675 IMG_5640

——————————

گزارش: علی اکبر پاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.